BALI

1. Bali Pachnie!

Zapachy dochodzą zewsząd. Każdy zakamarek Bali wypełniony jest wonią kadzideł i świeżych  kwiatów. Balijczycy składają „koszyczki” – ofiary dla bogów dosłownie wszędzie zaczynając od świątyń po przez sklepy, domy a kończąc na samochodach czy chodnikach.

2. Zielona wyspa.

Tak! Zieleń na Bali urzeka nas od samego początku. Już na lotnisku mamy mnóstwo kącików z zielenią. Soczyście i zielono jest na całej wyspie nawet podczas pochmurnego dnia. Zieleń na Bali aż razi. Wydaje się być nienaturalna, tak bardzo jest nasycona. Pola ryżowe, ogrody, zbocza wulkanów porośnięte lasami, tarasy ryżowe i tak bez końca.

3. Bali jest mistyczne.

Tysiące świątyń, które są obecne w każdym mieście, wiosce ba! nawet przy każdym domu. Liczne święta, uroczyste procesje, tańce, rytuały religijne to niezwykłe zróżnicowanie.

4. Egzotyka i różnorodność.

Wyspanie nie jest duża ale oferuje mnóstwo atrakcji. Nie tylko tych na łonie natury chodź te są najbardziej spektakularne. Miedzy kulturą a komercją jest tu bardzo rozwinięty świat religijny. Gdzie nie spojrzysz mistyczni bogowie strzegą wejść do świątyń.

5. Rytuały mieszkańców.

Balijczyk rozpoczyna dzień od złożenia ofiary. Koszyczki plecione z liści bananowca pełne ryżu, owoców, kwiatów wystawia pod drzwi domu, świątyni lub składa na niebezpiecznym skrzyżowaniu by uradować bogów oraz przepędzić złe duchy i demony.

6. Tradycja.

Bali rozbrzmiewa bębnami, gongami, dzwonkami i cymbałami. Wygrywa magiczny rytm. Balijczycy są religijni i wierni swojej tradycji.

7. Kulinarnie.

Kuchnia Balijska i indonezyjska jest bardzo zróżnicowana. Proporcje między ostrym i łagodny, słodkim i kwaśnym są dobrze zachowane. Kuchnia ta odzwierciedla wpływy jakie były wywierane na wyspę przez stulecia. Podstawą większości potraw jest nasi putih – biały ryż. Dodatki to świeże ryby, mięso i owoce morza. Wiele potraw zyskuje wyrafinowany smak dzięki dodatku mleka kokosowego i przypraw takich jak chilli, imbir czy kardamon.